Exkluzivní smlouva o prodeji nemovitosti- pro a proti

02.07.2018

"Rozhodit" svoji nemovitost mezi více realitních kanceláří, nebo vsadit na jednu jedinou a s tou následně podepsat exkluzivitu? Mnoho prodávajících si myslí, že když svoji nemovitost nechá inzerovat více makléři, že budou mezi sebou soutěžit, předhánět se a budou se více snažit, nebudou!!! 

Zkuste se vžít do role makléře, který nemá absolutně žádnou jistotu prodeje. Myslíte, že bude investovat čas a peníze za marketing do nemovitosti, u které neví, zda ji vůbec prodá? Nebude!!! 

Pro

Především úspora vašeho času, peněz, nervů ... 

Makléř, v případě exkluzivního zastoupení z pravidla:

  • zajistí kvalitní marketing
  • vyřizuje veškeré dotazy od zájemců
  • organizuje prohlídky
  • *vyjednává se zájemci o ceně (velmi důležitý okamžik, vysvětlím níže)
  • zajistí právní, daňový, finanční servis
  • jedná s bankou kupujícího ohledně úvěru, odhadu apod.

*Vyjednává se zájemci o ceně

Makléř, který má s vámi exkluzivitu je z pravidla odměněn procenty ( zhruba 3-7%) z prodejní ceny vaší nemovitosti). Tedy, za čím vyšší cenu ji prodá, tím vyšší získá odměnu. Je tedy motivován k tomu, vaši nemovitost prodat za co nejvyšší reálnou cenu. 

Makléř, který s vámi nemá žádnou dohodu a soutěží s ostatními makléři se může odlišit pouze jedinou věcí. Víte kterou? Cenou. Nižší cenou. Nemovitost, kterou nabízí dalších pět makléřů prodá pouze za předpokladu, že pro kupujícího domluví u prodávajícího nižší cenu. I za cenu nižší provize. Protože pořád lepší nižší provize, než žádná. Rozumíte tomu? Takový makléř často přejde na stranu kupujícího a jde proti vám.

Pro

Profesionalita, komfort, bezpečnost ...

Skutečného profesionála poznáte i podle toho, že pracuje pouze exkluzivně. Takový prodej:

  • opravdu působí profesionálněji
  • zájemci jsou v kontaktu s jedním člověkem
  • informace jsou přehlednější
  • podmínky prodeje jsou pevně dané

Proti

Nemůžete si prodat nemovitost sami. Skutečně?

Mnoho prodávajících se bojí exkluzivitu podepsat. Velmi často ale nejsou schopni říct důvod, proč? Bojí se. Čeho? Nejčastěji toho, že se musí zavázat k prodeji za určitou cenu. Nemají žádná zadní vrátka. 

Pokud jste skutečně rozhodnuti svoji nemovitost prodat, není důvod se vyhýbat exkluzivní smlouvě. Pokud máte strach ze závazků, zkuste se s makléřem dohodnout na spolupráci jen na dva měsíce a pak se uvidí.

Rada na závěr

Nedávejte svoji nemovitost do více kanceláří. Velmi často to špatně dopadá. Makléři vás budou jen tlačit do snížení ceny, aby vaši nemovitost prodali právě oni a získali alespoň nějakou provizi. Díky nižší provizi a nejasně nastavených podmínek často přesouvají některé povinnosti na samotné majitele a nezajistí kompletní servis, který je s převodem spojen.

Pomohl vám tento článek?