Jak koupit byt v dražbě- buďte velmi opatrní

11.09.2018

Na začátek se musím přiznat. Zatím jsem žádný byt v dražbě nekoupil. Vždy, když jsem byl u některých dražeb přihlášen, vydražila se nemovitost za, v mých očích, velmi vysokou cenu. I přesto si myslím, že vám mohu dát určitá doporučení a upozornit na mnoho rizik. 

Levně koupit, draho prodat. Není to tak jednoduché, jak to vypadá.

Jak to vlastně probíhá

Začátek je jednoduchý, jelikož většina dražeb probíhá elektronicky. Jako první se tedy registrujete na jednom z portálů, který se dražbami zabývá. Já využívám exdrazby.cz. Všechny dražby eviduje portaldrazeb.cz

Jakmile si vyberete byt, o který máte zájem:

  1. připojíte se k dražbě
  2. složíte dražební jistinu na účet exekutora
  3. přihazujete

Dražba může také probíhat reálně v místě, které určí exekutor, za účasti všech dražitelů. Zde pozor! V tomto případě často slýchám, jak někteří zúčastnění vyhrožují ostatním, doporučují aby od dražby odstoupili apod. a to vše s ukrajinským přízvukem.

Rizika a doporučení

Pokud je to možné, běžte na prohlídku bytu. Fotografie mohou být i několik let staré. Pokud žádné nejsou, exekutor se do bytu zřejmě nedostal. V tomhle případě počítejte s nejhorším. Zdemontované radiátory, zničený nábytek, zabetonované odpady není nic mimořádného.

Pozorně si přečtěte dražební vyhlášku a dražební posudek. Také je vhodné navštívit stavební úřad, katastr. 

Pozor na věcná břemena, nájemní smlouvy.

Často je velký problém dostat původního majitele z bytu. Počítejte tedy i s několika měsíci, než bude byt prázdný. Proto takové byty nejsou vhodné pro vlastní bydlení. Pokud počítáte, že se za dva měsíce nastěhujete do svého, velmi často to tak není.

Mějte dobrého advokáta. Koupě bytu v dražbě je totiž velmi riziková. Představte si, že vy vlastně berete domov někomu, kdo je úplně na dně. Tento člověk vás nenávidí a udělá vše, aby vám to zkomplikoval. Často je potřeba tuto situaci řešit právně, někdy i soudně.

Byt si co nejdříve pojistěte.

Je lepší mít hotovost. V případě, že byt vydražíte, exekutor požaduje zaplacení během pár dnů. Z pravidla si tedy nestihnete vyřídit úvěr. Některé banky nabízejí předhypoteční úvěry, jsou zde ale samozřejmě mnohem vyšší úroky.

Exekutor nespěchá. Připravte se, že se jej budeme muset doprošovat, aby zajistil výmaz plomby apod.

Co dělat, když byt vydražíte

Jako první musíte zaplatit cenu, za kterou jste byt vydražili, pokrácenou o dražební jistinu. Po nabytí právní moci se posílá návrh na vklad do katastru nemovitostí. Jste sice majitelem, ale byt je ještě zaplombován. Nemůžete tedy s ním nijak nakládat, např. nemůžete jej obratem prodat. Pronajmout jej můžete.

Dále musíte zaplatit poplatky spojené s provozem bytu.

Rada na závěr

Pokud nemáte zkušenosti s převody nemovitostí, právníky, exekutory, jednání s agresivními lidmi a nemáte hotovost, do dražeb se vůbec nepouštějte!

Pomohl vám tento článek?