Jak správně vybrat stavební pozemek

11.09.2018

Pozemek je základ domu a proto u jeho výběru nic nepodceňte. Nejednejte impulzivně. Nenechejte se uchlácholit majitelem, či realitním makléřem. Připravte se, že ten správný pozemek budete hledat několik měsíců. 

Přístup k pozemku

Zde samozřejmě může hrát roli mnoho aspektů. Problémové mohou být horské oblasti. Zatímco v létě není problém dostat se k vašemu domu i vlastním autem, v zimě už nemusí pomoci ani kvalitní offroad. 

Problémy s přístupem k pozemku se ale mohou týkat i ve městě. Zvláště problémové jsou různé nevyřešené, nebo dokonce neřešené majetkové vztahy. Pokud jediná cesta, kterou se lze na pozemek dostat, je soukromá, můžete v budoucnu narazit na problém, že si její majitel zkrátka postaví hlavu. Znám mnoho případů, kdy majitel cesty ostatním zakázal její použití a vše se táhlo v rámci soudů i několik let.

Orientace pozemku

V minulosti se něco podobného řešilo pouze minimálně, ale dnes je to otázka číslo jedna. Nejenom, že vám správná orientace pozemku a tedy i samotného domu může ušetřit náklady, ale u pasivního, nebo nízkoenergetického domu je to dokonce nutnost. Jinak jenom těžko splní potřebné normy. A to může souviset s tím, že nejenom uspoříte méně, než jste si mysleli, ale můžete mít zavřenou cestu i k různým dotacím. 

Podloží pozemku

Zde je prioritou, aby bylo pevné a aby zde nehrozil vyšší výskyt radonu, než souvisí s přijatelnou normou. Nechte si zpracovat hydrogeologický průzkum. 

Inženýrské sítě

U všech dodavatelů energií je dobré si ověřit, zda jsou sítě dotaženy až k pozemku. Může se stát, že sice na hranici pozemku je umístěn "antoníček", ale elektrárna 300 m od pozemku teprve plánuje umístit generátor, který teprve bude zásobovat váš dům energií, do té doby máte smůlu. Pokud sítě nejsou na pozemku, není nic ztraceno, ale počítejte s nemalými náklady na jejich "dotažení" k vám na pozemek. Zde je vhodné se dohodnout s ostatními sousedy, zda by se na těchto investicích podíleli. 

Přes pozemek může i vést některá síť, např. plynovod. Pokud vede na hranici pozemku, stále se zřejmě bude dát pozemek využít pro stavbu domu. Pokud je veden středem pozemku, bude zřejmě nemožné na pozemku cokoliv postavit. Tato omezení z pravidla bývají uvedena na LV. Můžete si zajít na katastr a zažádat o dokument, kde je s tímto omezením spojen.

Územní plán

Než se rozhodnete koupit pozemek, zajděte na obecní úřad, či na Odbor územního plánování. Zde vám řeknou, zda je na pozemku vůbec možné stavět, za jakých podmínek, jaká jsou regulativa apod. Zde se můžete např. dozvědět, že vámi vybraný pozemek je v záplavové oblasti, což není úplně dobrá zpráva. Ověřte si i ty inženýrské sítě.

Dále si zde zjistěte, co je v plánu v nejbližším okolí. Může se zde plánovat výstavba bytových, komerčních budov, průmyslových zón apod.

Rada na závěr

Určitě buďte v kontaktu s projektantem, který vám poradí, zda je pozemek vhodný pro vámi zamýšlenou stavbu. Než podepíšete rezervační, či kupní smlouvu, navštivte obecní úřad, či Odbor územního plánování, kde vám sdělí téměř všechny důležité informace.

Pomohl vám tento článek?