Klientské změny- jak na ně a co si ohlídat

21.06.2018

Kupujete novostavbu, ale už v průběhu výstavby víte, že byste rádi realizovali úpravy v podobě posunutí příček, nebo např. záměny obkladů v koupelně? Většina developerů vám vyjde vstříc, vše je ale potřeba si dohodnout do určitého termínu v rámci klientských změn.

Každému z nás vyhovuje jiné vybavení a dispozice nové nemovitosti. Pokud cítíte, že standardní vybavení a dispozice vám nepasují, využijte možnost klientské změny.

Díky klientským změnám můžete realizovat změnu:

  • dispozic pokojů, posunutí (vybourání) příček
  • obkladů, dlažeb, podlahových krytin
  • zásuvek a vypínačů
  • interiérových dveří
  • baterií

Dále se můžete s developerem dohodnout na úpravě rozvodů vody, vzduchotechniky, elektroinstalace. Často na to kupující nemyslí, ale představte si přesekávat zásuvky o pár centimetrů v novém bytě a to kvůli tomu, že šňůra od televize je kratší, než jste si mysleli.

Tyhle změny většina developerů akceptuje, ale pouze do určitých termínů, které by měli být uvedeny ve smlouvě. Nikdo vám nebude bránit provést úpravy bytu i po kolaudaci. Z investičního pohledu je to ale velmi neekonomické a proto doporučuji vše promyslet předem a domluvit se na klientských změnách.

Jak provést klientskou změnu

Oslovte developera se žádostí o změnu. Developer vám nabídne jiné zařizovací předměty a materiály. Bude po vás požadovat často nevratnou zálohu na výpočet ceny za vámi požadované změny. Pokud budete souhlasit s cenovou nabídkou, developer se může pustit do úprav.

Pokud máte jasnou představu o vybavení, které vám developer nemůže díky své nabídce splnit, je důležité se dohodnout zda developer bude "držet" záruku na vámi vybraný materiál.

Uvedu příklad

Vyberete si specifický obklad do koupelny, který nemá developer ve své nabídce. Jelikož se bude jednat o materiál, se kterým nemá developer, především řemeslník, který bude koupelnu obkládat zkušenosti, nemůže ručit za kvalitu materiálu.

Setkal jsem se s případem, kdy klient chtěl obložit koupelnu obklady, které si sám dodal. Jednalo se o obklady třetího stupně kvality, tedy tím nejhorším a chtěl po obkladači rovné spáry. Jelikož se ale jednalo o obklady, které měly každý jiný rozměr, rovné spáry nešlo dosáhnout.

Záruka

U výrobků a zařizovacích předmětů, tedy např. ventilátory, zásuvky, dveře atd. z pravidla bývá záruční doba shodná s datem uvedeným na záručním listu.

Určitě se informujte na délku záruky na bytovou jednotku, či dům. Developeři poskytují většinou záruku 36 měsíců a to od vydání kolaudačního rozhodnutí. 

Na závěr

Pořídit si novou nemovitost je rozhodnutí i na celý život, navíc se jedná o nemalé peníze. Proto doporučuji, vše si předem promyslete, poraďte se. Jestli víte o něčem, co byste chtěli upravit, vyměnit, zaměnit, udělejte to hned!

Časem se vám do toho nebude chtít, už se nedonutíte to změnit a na tu "prodlužku" za televizí se budete dívat celou dobu.

Pomohl vám tento článek?