Koupě bytu- na co si dát pozor

19.06.2018

List vlastnictví, depozitní úschova, férové smlouvy ... Ano samozřejmě, to vše si musíte pohlídat. V tomto článku vám chci odhalit drobnosti, které při prohlídce bytu vysílají signál, že něco není v pořádku. Drobnosti, kterých si všímám, když jdu s kupujícím na prohlídku bytu.

Společné prostory v domě

Hned při vstupu do domu se dívám na vzhled zvonků, poštovních schránek, čistotu podlahy, výmalbu. Pokud vstoupíte do domu, kde jsou posprejované zdi, na podlaze špína, schránky, či zvonky jsou poničené, počítejte s tím, že v domě nebude něco v pořádku. Zřejmě nebude vůbec vyřešena péče o společné prostory domu. Zpozorněte, protože v takovém domě hrozí problémy se sousedy, kteří se nebudou chtít na ničem podílet ani domluvit. Navíc taková neudržovaná nemovitost láká lidi, které byste na chodbě potkávat nechtěli.

Nástěnka

Pokud při prohlídce narazím na nástěnku, podívám se, zda jsou na ni vyvěšeny kontakty na správce domu, domovní řád, aktuální pokyny, či nějaká upozornění. Nástěnka napoví, zda se o dům někdo stará. Pokud ale narazím na zašlou nástěnku, na které se dočtu, aby si lidé nenechávali nic na chodbě, protože se v domě krade, upozorním klienta.

Popelnice

Klienti se vždy diví, když se zeptám prodávajícího na popelnice. Ale věřte, že je lepší když jsou pěkně mimo dům, pokud možno chráněné pod přístřeškem, mříží proti vandalům. Zažil jsem prohlídku, kde se popelnice nacházeli přímo v domě, byly přeplněné, kolem se válel další odpad, který byl cítit v celém domě. Nebylo to nic příjemného a při myšlence, že by kolem toho člověk měl chodit několikrát denně?

Voda ve vyšším patře

Byl jsem s klientem na prohlídce pěkného bytu v 6. patře. Na pohled příjemný prodávající znejistil, když jsme vstoupili se zájemcem do koupelny, hned nás "tlačil" abychom se šli podívat na balkón, ze kterého je krásný výhled. Ten opravdu byl, ale můj šestý smysl mi říkal, abych se vrátil do koupelny. Po kontrole obkladů a dlažeb mě zaujala vodovodní baterie, kterou jsem jen tak náhodou otočil a co se stalo? Voda nikde! Po několika nesmyslných výmluvách se majitel přiznal, že je v domě problém s tlakem vody.

Je toho opravdu hodně, co by si měl člověk při prohlídce zkontrolovat. Určitě nikam nespěchejte. Pokud je makléř, či prodávající nervózní, tlačí na vás, zřejmě je někde problém.

Pomohl vám tento článek?