Smlouva s realitkou- pozor na různé finty

02.07.2018

Než se rozhodnete svěřit prodej své nemovitosti realitnímu makléři, musím vás upozornit na pár fint, které někteří využívají. 

Dvakrát čtěte, jednou podepište

Prodej nemovitosti je rozhodnutí, které většina lidí dělá jednou, dvakrát za život. Proto doporučuji prodej svěřit realitnímu profesionálovi. Takový profík, bude na začátku spolupráce vyžadovat podpis exkluzivní smlouvy, což je naprosto v pořádku. 

Pozor, pokud nenarazíte na profesionála, ale na makléře, který to s vámi nemyslí úplně tak dobře a hledí především na sebe a svoji provizi, pozorně čtěte. Co vám nebude jasné, nechte si pořádně vysvětlit. Pokud budete mít pochybnosti, nechte smlouvu zkontrolovat svým advokátem.

Rizika exkluzivní smlouvy

Smlouva jako taková je v pořádku. Pozor ale co je její náplní. Především si ohlídejte:

  • pokuty a různé penále
  • výše provize
  • na jak dlouho se smlouva uzavírá (doporučuji 3, max 6 měsíců)
  • rozsah služeb, které se makléř zavazuje pro vás zajistit

Mám kupce

Pokud zkoušíte prodej vlastními silami, určitě vás kontaktovalo spousta makléřů. Ti vám zavolají a začnou tvrdit, že mají kupce. Minimálně v 99% to je lež! Myslíte, že makléř, který vaši nemovitost neviděl, má kupce, který ji také neviděl? 

Funguje to tak, že makléř si s vámi domluví prohlídku a přijde i s kupcem. Pozor, jedná se o kolegu makléře. Ten bude tvrdit, jak moc se mu vaše nemovitost líbí. V tu chvíli můžete pod ruku dostat smlouvu od realitního makléře, kterou velmi často bez rozmyslu podepíšete. A problém je na světě. Z pravidla je tato smlouva pro vás nevýhodná. Po dvou dnech vám makléř zavolá, že kupec (kolega makléře) si to rozmyslel, ale vy jste se pod pokutou zavázali k tomu, že odteď může vaši nemovitost nabízet pouze on.

To prodáme za víc

Mnoho makléřů vám slíbí cenu, kterou si představujete, někteří vám budou i tvrdit, že to prodají za víc. To vše jen kvůli tomu, aby vás dotlačili k podpisu smlouvy. Pak vám jednou za čas zavolají, že cena je vysoko a že musíte slevit.

Pokud se ve vaší lokalitě *nabízejí stejné byty, jako je ten váš za 2 000 000 Kč, žádný makléř váš byt nedokáže prodat za 2 500 000 Kč.

*Nabízejí- to neznamená, že se za ty ceny prodávají!

Smlouvu mějte podepsanou i od makléře

Už jsem se i setkal s případem, kdy makléř nechal exkluzivní smlouvu podepsat prodávajícím s tím, že podpis za realitní kancelář musí nechat zajistit ředitelem kanceláře. Dva měsíce se nic nedělo, makléř se pořád vymlouval na dovolenou, nemoc apod. Prodávající tedy nemovitost svěřil jiné realitní kanceláři. Jakmile ji prodala, ozvala se původní kancelář s nárokem na provizi, jelikož prodávající porušil podmínky smlouvy.

Na závěr

Nechte si ze svého okolí doporučit realitní kancelář. S tou uzavřete vyváženou a férovou zprostředkovatelskou smlouvu. 

Pomohl vám tento článek?