Proč 66 lahví

Za vše může Martin!

Ten mě vzal v roce 2018 poprvé na košt vína do Klentnice. Věděl jsem, že mám jižní Moravu rád, ale v ten okamžik jsem si ji zamiloval. Usměvaví lidé, kteří se vám upřímně dívají do očí a jsou k vám přátelští. Pro mě úplně jiný svět.

Druhý den jsme si odvezli po 50-ti litrech vína, ze kterého jsme si doma s Martinem nalahvovali každý 66 lahví a rozdali svým známým.


Jsem typ člověka, který když se pro něco nadchne, pustí se do toho po hlavě. Přečetl jsem tedy spoustu knih a časopisů. Nakoupil různá lahvová vína v Makru, Lidlu od českých i zahraničních výrobců. Ochutnal škálu vín od levných sudových, až po zahraniční lahvová vína, ale pořád to nebylo ono. Pořád mi v tom něco chybělo. 

Mám rád poctivost a tvrdou práci

A tak jsem se zaměřil na místo, díky kterému jsem si víno zamiloval, na jižní Moravu, na malá rodinná, či přátelská vinařství. Za každou z jejich lahví vidím úctu ke starému řemeslu, poctivou a tvrdou práci. Považuji si každé lahve, která se mi od takových lidí dostane do rukou.

Mé nadšení z vína došlo tak daleko, že jsem se rozhlížel po koupi vinného sklepa na jižní Moravě. Nakonec mi hvězdy přály a dostal možnost si jeden vybudoval vlastníma rukama tady u nás v Prostějově. V něm s přáteli ochutnáváme vína a ta, která nás oslovila, následně řadím do bedýnek.

Nejsem profesionální sommeliér, neumím dlouhosáhle popisovat chutě, které ve vínu cítím. Víno piju, protože mi chutná, protože je důvodem se sejít s přáteli a dobře se u něj pobavit.

Jak to vidím do budoucna

Dal jsem si za úkol v lidech objevit zálibu v ochutnávání vín od malých vinařů z jižní Moravy. Společně můžeme podpořit toto těžké, ale zároveň krásné řemeslo. Chci vám přiblížil malé vinaře, představit jejich příběhy. Pokud se mi podaří vás ovlivnit k nákupu vín od těchto často pokorných lidí, budu svůj úkol považovat za úspěšný.