vinařství Braunovi

Rodinné vinařství ze Šatova

Příběh rodinného Vinařství Braunovi se začíná rodit před více než 70lety. Právě v průběhu dnes už minulého století totiž dědeček Emil Braun přichází osídlovat České pohraničí po II. světové válce z Rousínova. Společně s domem získal sklep s dochovanými letopočty 1872 a 1880. Ten později přenechává do užívání rodičům současných majitelů.

Šatovský rodák Radim Braun, který se zabývá výrobou vína již od roku 1998, si se svým bratrem Karlem v šatovské sklepní uličce kolem roku 2002 tento sedm metrů hluboký a 300 metrů dlouhý historický sklep odkupují od Pozemkového fondu do osobního vlastnictví. 

Na přelomu nového tisíciletí poznává Radim Braun svou životní partnerku Evu, se kterou ve výrobě vína pokračuje do současnosti. V roce 2003 si vysadili v trati Skalky v blízkosti známého Malovaného sklepa vinici o rozloze 0,14 ha. Hospodaří na ní v duchu integrované produkce. Další vinici o rozloze 0,80 ha zakoupili manželé ve významné viniční trati Peklo. Část hroznů ještě nakupují od vinohradníků ze Znojemska.

Zájem o víno ze strany klientů neustále nabírá vzestupnou tendenci. Právě proto se Eva Braunová v roce 2013 stává ústřední postavou celého rodinného vinařství a právě v tomto roce na svět poprvé oficiálně přichází vína pod hlavičkou Vinařství Braunovi. Dnešní produkce se pohybuje okolo 10 000 lahví ročně.

Výroba probíhá kombinací tradičních a moderních metod, tedy takových, které dovolí technologie malého vinařství. Bílá vína vznikají za pomoci řízeného kvašení ve skle, plastu, nerezu a akátových sudech. U červených vín probíhá malolaktická fermentace a vína zrají nejméně rok v dřevěném sudu. Část produkce je deklarována jako zemská, hrozny ovšem splňují podmínky přívlastků. 

vinařská obec Šatov

obhospodařují 1 ha

ročně vyprodukují 10.000 lahví